Jak si správně přát

24.05.2021

Napadlo vás někdy, že existuje návod, jak si naplnit svoje sny? Že si občas něco přejete, ale máte pocit, že to na vás nefunguje? A nepřešlapujete náhodou na místě? Není totiž důležité svoje přání jen vypustit do prostoru, ať už slovně nebo třeba v deníku, ale také je vhodně formulovat. Konkrétně pojmenovat svoje cíle umí jen tři procenta lidí. Ti další určitě také svoje sny a cíle mají, ale protože je popíší jen obecně, zaseknou se na místě a bezmocně přešlapují (tzv. koloběh bezcílnosti). Jak jste na tom vy? Umíte si svoje cíle a sny pojmenovat? Realizujete je? 

Každý jsme tvůrcem svého osudu

Psychologická dimenze naší podstaty říká, že náš život nemusí být výsledkem toho, co se domníváme, že nám bylo dané do vínku. Ani nemusí být ovlivněn okolnostmi, druhými lidmi a podmínkami, ve kterých žijeme. Svůj život můžeme žít podle své vlastní představy, hodnot a potenciálu. Nikoliv na základě vzpomínek z minulosti nebo podle očekávání druhých lidí.

Každý z nás má vědomou schopnost ovlivňovat svůj život. Jak?

V první řadě musíme překonat své hluboce vžité návyky a pěstovat nové, vyšší a efektivnější. Pracujte na tom, abyste si vymazali staré destruktivní vzory myšlení a nefunkční scénáře, které jste nevědomky převzali od svých rodičů.

Základem je uvědomit si, co vlastně chceme, namísto věčného babrání se v tom, co nám nevyhovuje.

Test: "Popřemýšlejte, s jakými lidmi jste se potkali za uplynulý týden? Byli na tom dobře nebo špatně? Okouzlující nebo nepřátelští lidé? Jaký na vás zanechali vliv?"

Podle vesmírných zákonů přitahujete lidi a situace, představující zrcadlo vašeho nitra. Proto vidíte-li krásu v druhém, pak jste ji objevili i ve vlastní bytosti. Pokud se necháte druhými ničit, ničíte vlastně sami sebe. Kdo je nespokojený, snadno přenáší svoji nespokojenost dál.

Chcete-li změnit chování druhých k vám, musíte nejdříve změnit sami sebe.

Jak si naprogramovat lepší budoucnost?

"Náš mozek je geniální v tom, že jakmile si dokáže představit cílový stav věci, začne produkovat scénáře, které vedou k jeho naplnění."

Lidé, co si umí představit scénář úspěchu, zažívají i velké nadšení a napadne je něco, na co dosud nepomysleli. Budete-li to dělat každý den, vaše chování se změní a vaše přání se budou zhmotňovat.

"Mozek nedokáže rozlišovat, zda se něco děje reálně nebo si to představujeme, simulujeme. "

Zajímavé výzkumy

Výzkum 1: 

Osoby si měly prohlížet určitý objekt. Byly sledovány, které neurony se v jejich mozku aktivují. Potom byly tyto osoby požádány, aby zavřely oči a objekt si představovaly. Výsledek: aktivovaly se přesně ty samé neurony.

Ale existuje i jednodušší příklad. Zkuste si vybavit, jak se zakusujete do citronu, nebo škrábete nehty po tabuli. Že to není nic příjemného? A to jste si to jenom měli představit..

Výzkum 2: 

Basketbalové družstvo trénovalo 100 hodů na koš. Zaznamenal se výsledek. Poté se mužstvo rozdělilo na tři týmy. První tým trénoval následující den hody na koš v hale, druhý tým si na žíněnce představovala, že hází jeden koš za druhým a třetí tým půl na půl. Výsledek: Nejvíce se zlepšila skupina č. 2, protože mozek nedokázal rozlišit, zda trénink probíhal reálně nebo ne a skupina č. 2 trénovala pouze úspěšné hody a těm neúspěšným nevěnovala pozornost.

Jak pracovat s vlastní představivostí? Aneb, jak si správně přát?

Je prokázané, že všichni špičkoví sportovci i úspěšní lidé, mají silnou představivost. Tj. dovedou věci vidět, cítit, prožívat dříve, než je realizují.

Zajistěte si nejvyšší možnou podvědomou podporu. 

  1. Pokud jste pojmenovali svoje přání nebo cíl, představte si ho v rámci ucelené vize. Čím je tato představa živější a atraktivní, tím to lépe funguje.
  2. Vyslat přání můžete odkudkoliv. Stačí mít tu správnou náladu, uvolnit se a představit si, čeho byste chtěli dosáhnout, nebo jak by se určité situace, které prožíváte, měly vyvíjet.
  3. Ve své představě se nemusíte ničím omezovat. Představujte si fenomenální úspěch, potlačte všechna slůvka "no, ale" a zejména se zbavte strachu, který brzdí.
  4. Ve své představě je důležité pracovat s detaily. Kde vidíte sami sebe? Jsou tam ostatní lidé? Říkají vám něco? Co? Cítíte nějaké vůně? Je vám teplo nebo chlad? Nasimulujte pocity, které potřebujete prožívat. Dovolte si být šťastní a představujte si to.
  5. Každé přání formulujte kladně! Slova jako "ne" a "žádný" jsou nevhodná. Když si chcete koupit ubrus, neformulujete svůj požadavek jako: "Prosím jen ne žádný zelený ubrus". Přejte si tedy stav, který by měl nastat. Když se chcete zbavit nemoci, musíte si přát zdraví, energii a vitalitu.
  6. Když se váš záměr zdaří a vaše přání se splní, poděkujte všem a všemu, o čem se domníváte, že souvisí s vaším úspěchem. Sobě, lidem, kteří na tom mají podíl, Bohu nebo Vesmíru, pokud v něj věříte. Vaše schopnost přát si se tak posílí a kruh se uzavře.

Tip! Pokud si něco přejete, nebo máte nějaký cíl, nestačí si ho jen představit, základem také je, napsat si ho. Je to první transformační krok, jak své myšlenky dostat z hlavy do skutečného světa. 

Podle statistiky si seznam osobních cílů sepíše asi jen 3 % lidí. Zbytek si nikdy nenapíše seznam svých přání a nepřestane se divit, že jim nikdy nic nevychází.

Když vědomě přepínáte pozornost na to, čemu chcete dát prioritu a vytvoříte jasný obraz toho, čeho chcete dosáhnout, ve vaší mysli se automaticky začne dít něco nového. Jediné, co se chce po vás, je dodat vaší mysli konečné výsledky.


Proč to všichni neděláme, když je to tak snadné?

  1. Lenost a nedostatek vůle.
  2. Protože většina lidí neví, co konkrétně chce.
  3. Hodně lidí je schopných hodiny mluvit o tom, co nechce, nebo proč něco neudělat. Proto se jim děje pouze to co nechtějí. Je to vlastně to jediné, čemu věnují pozornost. A váš mozek nerozlišuje, jestli je to pro vás dobré nebo ne. Vede vás podle zadaných kritérií. "Jen si zkuste představit nerozlité mléko."
  4. Strach překonat strach.

Ať je to tak, či onak, právo na to plnit si svá přání máme všichni. Bez toho, aniž bychom však věřili, že jsme zodpovědní za svůj život a že jsme strůjci svého osudu to však půjde velmi těžko. Resp. splnění našich přání bude spíše věcí náhody než vědomým procesem. I když je to přesně naopak.

© 2020 Lenka Mazalová. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!